414314-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: Installation av larmsystem och antenner
Meddelande om upphandling
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Konsulter teknisk säkerhet.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 5: Telekommunikationstjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Sverige.
Nuts-kod SE Sverige
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Syftet med denna upphandling är att teckna ramavtal avseende extern konsulthjälp inom områdena teletekniska säkerhetsinstallationer såsom inpassering, överfall, inbrott, brand, CAD-stöd, data- och fastighetsnät etc. (Se bil. AMA-kodning), samt telesystem av utrustningskaraktär.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
45312000 Installation av larmsystem och antenner, 71317000 Konsulttjänster för skydd mot och kontroll av faror
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner