414340-2025 - Resultat
Sverige – Strategisk planering för bevarande av den marina miljön – Tjänst för att planera och genomföra åtgärder riktade mot undervattensbuller från fritidsbåtar
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelTjänst för att planera och genomföra åtgärder riktade mot undervattensbuller från fritidsbåtar
BeskrivningExpertstödets övergripande syfte är att bidra till nationellt åtgärdsarbete; specifikt riktat mot effekten av undervattensbuller från fritidsbåtar. Genom att kombinera kunskaper om fritidsbåtars akustiska egenskaper och hur båtarna används med kunskap om hur ljudkänsliga djur kan påverkas, ska uppdragstagaren bidra till att effektiva och riktade åtgärder kan föreslås och genomföras. Uppdraget innefattar att sammanfatta och, vid behov, ta fram kunskap om påverkan och effekt, samt föreslå relevanta åtgärder inför uppdaterat Åtgärdsprogram för Havsmiljön som förväntas genomföras från 2028.
Intern identifierare2025-001154
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 90712300 Strategisk planering för bevarande av den marina miljön
Ytterligare klassificering (cpv): 73000000 FoU-tjänster samt tillhörande konsulttjänster, 73210000 Forskningsrådgivning, 73220000 Utvecklingsrådgivning, 73300000 Planering och genomförande av forskning och utveckling, 90713000 Miljörådgivning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareTjänst för att planera och genomföra åtgärder riktade mot undervattensbuller från fritidsbåtar