414349-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Visby: Kraftförsörjningstransformatorer
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Krafttransformatorer 2018.
Referensnummer: 17/4
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
31174000 Kraftförsörjningstransformatorer
II.1.4.
Kort beskrivning
Gotlands Elnät AB står inför behovet att upphandla fem stycken Krafttransformatorer.
Anbudet skall omfatta samtliga transformatorer inklusive platsmontage.
Leverans kommer att ske under 2018- 2019 till olika platser på Gotland.
Spänningsnivåer 77/11 kV.
Storlekar:
2 stycken 16 MVA,
1 stycken fläktad 16/21 MVA,
2 stycken fläktade 25/32 MVA.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
51111300 Installation av transformatorer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen