Länsstyrelsen Västerbotten upphandlar tjänsten Transporter av lantbruksdjur. Länsstyrelserna övertar uppgiften att praktiskt verkställa omhändertagande av djur enligt djurskyddslagen och tillsynslagen dagtid. Kvällar och helger har Polisen fortfarande kvar uppdraget och ska därför även kunna avropa från detta avtal.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 60000000 Transporter (utom avfallstransport)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen