414360-2023 - Frivillig förhandsinsynSverige-Dorotea: Programvara och informationssystem
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Service, support, uppgradering och vidareutveckling av IT-system för Socialtjänsten
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Dorotea kommun äger genom tidigare investering verksamhetssystem för kommunens Socialtjänst. Dorotea kommun har efter genomförande av ett förhandlat förfarande utan föregående annonsering enligt lagen (2016:1145) om offentlig upphandling, LOU, 10 kap 5 §, 6 kap 14 § punkt 2 och 3 och detta meddelande, för avsikt att ingå avtal med Tieto Sweden AB avseende underhåll, support och vidareutveckling av verksamhetsstöd för socialtjänsten.
Systemet används för kommunens samlade socialtjänst. För att systemet ska fungera i verksamheten behöver det göras kontinuerliga uppdateringar, förbättringar och felrättningar. Support och underhåll kommer att innefatta löpande uppdateringar och felrättningar för att uppfylla samtliga krav i verksamheten. Det finns också möjligheter till framtida systemutvecklingsmöjligheter.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen