Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Verksamhetssystem för storkök
Referensnummer: 2018/00403
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 48100000 Programvara för särskild industri
II.1.4.
Kort beskrivning
Kostadatasystem med tillhörande utbildnings- och konsulttjänster.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48900000 Diverse programvara och datorsystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Region Blekinge (Regionen) är i behov av att teckna ett nytt avtal avseende verksamhetssystem för storkök. Kostdatasystemet ska hantera Regionens köks- och restaurangverksamhets kostplanering.