414438-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Kungsbacka: Larmövervakningstjänster
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Larmservice - Installation och service av brandlarm, inbrottslarm, passersystem och CCTV
Referensnummer: 21/42
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79711000 Larmövervakningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Kungsbacka kommun bjuder härmed in till att lämna anbud avseende installation och service av brand- och inbrottslarm/passersystem, kameraövervakning samt tillkommande material exempelvis överfallslarm.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
31625000 Inbrotts- och brandlarm, 31625200 Brandlarmssystem, 31625300 Inbrottslarmssystem, 35121700 Larmsystem, 45312100 Installation av brandlarmssystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Vite ehandelsanslutning
Vite vid försenad anslutning till e-handel Om anslutning till kommunens e-handelssystem i enlighet med avsnitt ”Kungsbacka kommuns e-handel” inte är slutförd inom angiven tid är kommunen berättigad till vite.
Vitet ska utgå med 10 000 kr per påbörjad förseningsvecka, dock sammanlagt högst 50 000 kr.
Vite vid brister efter slutförd anslutning Om anslutning till Kommunens e-handelssystem i enlighet med avsnitt ”Kungsbacka kommuns e-handel” är slutförd men brister åter uppkommer vid en senare tidpunkt är Kommunen berättigad till vite. Rättelse ska ske snarast och senast inom 14 dagar efter anmodan. För faktura gäller att om Leverantören vidtagit rättelse och nästkommande faktura är i enlighet med avsnitt ”Kungsbacka kommuns e-handel” ska vite inte utgå även om ovan angiven tidsfrist har passerat.
Om rättelse inte har skett inom ovan angiven tid ska vite utgå med 10 000 kr per påbörjad förseningsvecka, dock sammanlagt högst 50 000 kr.
Är Kommunen berättigad till maximalt vite och anslutning inte vidtagits eller brister inte avhjälpts, har Kommunen rätt att omedelbart häva avtalet. Kommunen har vid hävning rätt till ersättning (skadestånd) för den skada som orsakats. Vad som erlagts i vite ska då avräknas.