414445-2016 - ResultatSverige-Malmö: Tvätthantering
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tvättservice.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 25: Hälso- och sjukvård och socialtjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Malmö.
Nuts-kod SE224 Skåne län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Uppdraget avser tvättservice till brukare. Brukare beviljas hjälp med tvätt efter beslut om bistånd. Tjänsten omfattar hämtning av tvätt hos brukare och/eller i anvisad lokal, transport av tvätt till avtalsleverantörens tvättanläggning, sortering av tvätt, vattentvätt, torkning av tvätt, vikning av tvätt, strykning och/eller mangling av tvätt samt leverans av behandlad tvätt till brukaren och/eller i anvisad lokal.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
98311100 Tvätthantering, 98310000 Tvätt- och kemtvättstjänster, 98311000 Tvättinsamling, 98312000 Textilrengöring
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.