414448-2016 - ResultatSverige-Oxelösund: Konsulttjänster inom VA
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal VA-Konsult.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 12: Arkitekttjänster, tekniska konsulttjänster och integrerade tekniska tjänster, stadsplanering och landskapsarkitektur, därmed sammanhängande vetenskapliga och tekniska konsulttjänster, teknisk provning och analys
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Oxelösund.
Nuts-kod SE122 Södermanlands län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Upphandlingen avser:
Förekommande utrednings- och VA-konsulttjänster vid om- och nybyggnadsprojekt samt inom driftverksamheten. Utrednings- och VA-konsulttjänster i anslutning till bl.a. detaljplaneläggning inom Oxelösunds kommun med tillhörande frågeställningar som t.ex. lämpliga VA-lösningar med anslutningspunkter, etappindelningar, dagvatten, dimensioneringar av ledningsnät och pumpstationer m.m.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
71321300 Konsulttjänster inom VA, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad, 71322000 Ingenjörstjänster avseende väg- och vattenbyggnation
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.