414450-2017 - ResultatSverige-Stockholm: Marknadsundersökningar och ekonomiska undersökningar; opinionsundersökningar och statistik
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kvalitativa och kvantitativa marknadsundersökningar.
Referensnummer: 2017-00577
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79300000 Marknadsundersökningar och ekonomiska undersökningar; opinionsundersökningar och statistik
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar kvalitativa och kvantitativa marknadsundersökningar som kommer att utföras för Swedavias flygplatser.
Undersökningarna är viktiga för Swedavia för att kunna utveckla affärer med kunden i fokus. Genom undersökningarna kan Swedavia ta reda på de behov, krav och förväntningar som kunderna har på Swedavias flygplatser och dess utveckling framöver. Resultaten är viktiga för att kunna prioritera aktiviteter som ligger i linje med Swedavias kunders förväntningar och som driver kundnöjdhet/lojalitet och affärsutveckling i rätt riktning.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen