Officiellt namn: Lerums kommun Postadress: Brobacken 1 Ort: Lerum Postnummer: SE-443 80 Land: Sverige Att: Berith Olsson Upphandlare E-post:berith.olsson@lerum.se
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen Ramavtal för projektledare för Sektor samhällsbyggnad.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänster
Tjänstekategori: nr 12: Arkitekttjänster, tekniska konsulttjänster och integrerade tekniska tjänster, stadsplanering och landskapsarkitektur, därmed sammanhängande vetenskapliga och tekniska konsulttjänster, teknisk provning och analys
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Lerum.
Nuts-kodSE232 Västra Götalands län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen Ramavtal för projektledare inom Sektor samhällsbyggnad tecknas för avrop vid behov av projektledare för hela eller delar av byggprocessen inom ett brett spann av teknikområden. Ramavtal ska även kunna täcka kommunens behov av projektledare vid den egna personalens frånvaro eller arbetstoppar.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
Datum för beslut om tilldelning av kontrakt 17.10.2016