See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Städ Sara kulturhus
Beskrivning: Skellefteå Kulturhus AB är hyresvärd för Sara kulturhus. Här blandas kultur med konferenser och event i ett hus som är byggt för framtiden och fyllt med hållbara lösningar. Den 20 våningar höga byggnaden väver samman stadens långa tradition inom träbyggande med den senaste ingenjörskonsten, vilket också gjort huset till en förebild inom hållbar design och konstruktion. Syftet med upphandlingen är att leverantören ska utföra städuppdrag i kundens lokaler. Uppdraget ska utföras så att kundens verksamhet kan bedrivas med upprätthållande av rätt kvalitet så att lokalnyttjarna dvs personer som regelbundet nyttjar fastigheten till exempel personal, verksamheter, besökare, externa arrangörer etc. anser att fastigheterna är välskötta och fyller sin funktion. Kunden eftersträvar en miljöanpassad drift och förvaltning av sin fastighet. Miljöanpassningen ska ge en inomhusmiljö utan negativa hälsoeffekter, hushållning med resurser samt i övrigt uppfylla allmänna hänsynsregler i Miljöbalken.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 90900000 Städning och renhållning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: OMRÅDE 1 - Ordinarie städ publika ytor och scener och städning i samband med evenemang
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:113527:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 90910000 Städning, 90911000 Städning av bostäder och byggnader samt fönsterputsning, 90911300 Fönsterputsning, 90911200 Städning av byggnader, 90919200 Kontorsstädning
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Eventuella ändringar av och tillägg till detta avtal ska vara skriftliga och undertecknade av behöriga personer från båda parter. Part äger rätt att aktualisera förändringar i avtalet. Eventuella förändringar ska vara skriftliga och godkända av bägge parter och läggas till befintligt avtal.
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: OMRÅDE 2 - Fönsterputsning
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:113527:Lot:2