414619-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Parkeringsmätare – Upphandling av parkeringsautomater
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelUpphandling av parkeringsautomater
BeskrivningKungälvs kommun inbjuder härmed att lämna anbud som syftar till att teckna avtal avseende köp av parkeringsautomater. Kommunen har i dagsläget 35 stycken parkeringsautomater och samtliga maskiner behöver bytas ut och driftsättas innan årsskiftet 2024/2025. Upphandlingen avser köp av dessa maskiner inklusive option på köp av enstaka maskiner under avtalstiden. I köpet av maskinerna ingår leverans, montering och ett systemstöd kopplat till maskinerna.
Intern identifierareKS2024/1595
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 38730000 Parkeringsmätare
Ytterligare klassificering (cpv): 38700000 Klockregister och liknande; parkeringsmätare, 51214000 Installation av parkeringsmätare, 63712400 Parkeringstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
BeskrivningKungälvs kommun inbjuder härmed att lämna anbud som syftar till att teckna avtal avseende köp av parkeringsautomater. Kommunen har i dagsläget 35 stycken parkeringsautomater som går via 3G nätet och samtliga maskiner behöver bytas ut och driftsättas innan årsskiftet 2024/2025. Upphandlingen avser köp av dessa maskiner inklusive option på köp av enstaka maskiner under avtalstiden. I köpet av maskinerna ingår leverans, montering och ett systemstöd kopplat till maskinerna.
Intern identifierareUpphandling av parkeringsautomater