414633-2024 - Resultat
Sverige – Installation av kommunikationsutrustning – Ramavtal data och tele, installation och entreprenad
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelRamavtal data och tele, installation och entreprenad
BeskrivningRamavtal för fast infrastruktur data och tele upphandlades i konkurrens 2016 med gott resultat. Avtalet har brukats i 7 år, inkl optioner och behöver nu ersättas med ett nytt avtal. Strategin avser en ny ramavtalsupphandling för flera olika typer av data och tele, installationer och entreprenader, som FMV ska genomföra under kommande år, när Försvarsmaktens lokaler installeras med data och tele.
Intern identifierare22FMV5520
Typ av förfarandeFörhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 51300000 Installation av kommunikationsutrustning
Ytterligare klassificering (cpv): 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareRamavtal data och tele, installation och entreprenad