414732-2026 - Resultat
Sverige – IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd – Konsultteam för etablering av modern dataplattform (Data Lake)
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelKonsultteam för etablering av modern dataplattform (Data Lake)
BeskrivningBeställaren står inför möjligheten att utnyttja våra omfattande datatillgångar för att stärka beslutsfattandet och effektivisera verksamheten. I nuläget är data spridd i flera separata system och analyser görs till stor del manuellt, vilket begränsar insikterna. Målet är att etablera en gemensam dataplattform som centraliserar viktiga verksamhets-data och möjliggör avancerad analys samt BI-lösningar. Denna upphandling syftar till att teckna avtal med en (1) leverantör för att designa och implementera dataplattformen, samtidigt som intern kompetens successivt byggs upp via kunskapsöverföring.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:126429:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster