414766-2022 - ResultatSverige-Karlskrona: Konsulttjänster för företagsutveckling
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
BSP 2022-002 Konsult för processtöd, Blue Science Park
Referensnummer: KS 2022/4856 2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79411100 Konsulttjänster för företagsutveckling
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlande myndighet
Blue Science Park, organisationsnummer: 559031-0321
Upphandlingen avser processtöds konsulter för att stödja den egna organisationen i arbetet med att planera, leda och genomföra insatser och aktiviteter för att i regionens näringsliv och samhälle stärka innovationsförmågan, den digitala transformationen samt utvecklingen inom den marina sektorn. Verksamheten utgörs av att utveckla ett ekosystem av aktörer samt initiera och genomföra insatser och aktiviteter som evenemang, inspirationsseminarier, kunskapsförmedling, workshops, utvecklingsprojekt samt testbäddar/-miljöer. Även aktiviteter som att etablera partnerskap och relationer, behovsanalyser, analyser av samhälls- och näringslivsstrukturer, samt projektansökningar ingår i verksamheten.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79311000 Undersökningar, 79341100 Reklamrådgivning, 79341200 Managementtjänster avseende reklam, 79341400 Reklamkampanjer, 79342000 Marknadsföring, 79342200 Säljfrämjande åtgärder, 79413000 Konsulttjänster för marknadsföring, 79415000 Konsulttjänster för produktionsledning, 79416000 Public relations, 79416100 Managementtjänster avseende public relations, 79416200 Konsulttjänster för public relations, 79419000 Utvärderingskonsulttjänster, 79420000 Managementtjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Tjänsten
Upphandlingen avser processtöds konsulter för internt processtöd inom i första hand följande områden:
ProjektledningProcessledningKlusterledning/klusterutveckling
Men även:Projektansökningar/bid-managementTekniskt expertstödTillväxt och verksamhetsutvecklingHållbarhetsutveckling
Konsult för processtöd för att stödja den egna organisationen i arbetet med att planera, leda och genomföra insatser och aktiviteter för att i regionens näringsliv och samhälle stärka innovationsförmågan, den digitala transformationen samt utvecklingen inom den marina sektorn. Verksamheten utgörs av att utveckla ett ekosystem av aktörer samt initiera och genomföra insatser och aktiviteter som evenemang, inspirationsseminarier, kunskapsförmedling, workshops, utvecklingsprojekt samt testbäddar/-miljöer. Även aktiviteter som att etablera partnerskap och relationer, behovsanalyser, analyser av samhälls- och näringslivsstrukturer, samt projektansökningar ingår i verksamheten.