Huvudsaklig verksamhet Annan verksamhet: Teknisk verksamhet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Transporttjänster Återvinning och Avfall
Referensnummer: SBB2018-418
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90500000 Avfallstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser transporter av olika typer av avfallsfraktioner, som bland annat samlats in på beställarens Återvinningscentraler. För vissa transporter har beställaren inte egna containrar och inte heller mottagare för fraktionen. Dessutom ingår transport av avvattnat slam från de mindre reningsverken inom beställarens verksamhetsområde.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 60100000 Vägtransporter, 90510000 Avfallshantering, 90511000 Sophämtning, 90512000 Avfallstransport, 90513700 Transport av slam
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen