414997-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Restaurang- och serveringstjänster
Koncessionsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/23/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Restauratör till Carolina Rediviva
Referensnummer: UH2017/97
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
55300000 Restaurang- och serveringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppsala universitet inbjuder Er härmed att inkomma med anbud avseende en upphandling av restauratör till Carolina Rediviva. Uppsala universitetsbibliotek (UUB) är ett forskningsbibliotek som är öppet för alla. Biblioteket ska stödja forskning och utbildning vid universitetet och det övriga samhället. Carolina Rediviva är universitetsbibliotekets huvudbyggnad och där finns flera avdelningar och biblioteksledningen samt många studieplatser och stora bokmagasin. Stora delar av universitetets kulturarvssamlingar finns i byggnaden och även en publik utställning med den berömda Silverbibeln. Mer information om bibliotekets arbete och uppgifter återfinns på webbsidan www.ub.uu.se
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Koncessionen är uppdelad i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen