2. Förfarande
Förfarande
Titel: Västra Sjöstaden
Beskrivning: Översiktlig information om objektet: Objektet avser utbyggnad av allmän plats i enlighet med ny detaljplan för området samt vissa ytor inom redan gällande detaljplan. Området består idag av gammal industrimark som ska omvandlas till blandad bebyggelse. Arbeten omfattar bland annat utbyggnad av gator, belysning, VA, fjärrvärme, kustskydd, lekplats och park.
Intern identifierare: KS 2026/134
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
Ytterligare klassificering (cpv): 45100000 Förberedande anläggningsarbeten, 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000