415066-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Örebro: Reklam och marknadsföring
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Reklambyråtjänster
Referensnummer: 20/37
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79340000 Reklam och marknadsföring
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser ramavtal av Konsultjänster inom PR och kommunikation (reklambyråtjänster).
Upphandlingen består av 2 olika delområden:
Övergripande strategi (Huvudbyrå) där PR, varumärket och kreativa reklamtjänster ingår, webb/Intranät med strategi och formgivning i fokus samtsociala medier med strategi och rådgivning i fokus.
Grafisk formgivare med fokus på att hantera enklare produktioner.
Avtal kommer att tecknas med en leverantör per delområde.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79341100 Reklamrådgivning, 79342000 Marknadsföring
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inledning
Härmed inbjuds ni att inkomma med anbud gällande ramavtal på Reklambyråtjänster för leverans till ÖrebroBostäder AB (org.nr. 556334–8449) samt dess dotterbolag Västerporten Fastigheter i Örebro AB (org.nr. 556004–8232).
Upphandlingsdokumenten innehåller samtliga förutsättningar och krav som gäller för anbudsgivningen. Vi emotser ert anbud med intresse.
Uppskattat värde uppgår till ca 6 000 000 kr för delområde 1 och 2 000 000 kr för delområde 2 under en ramavtalsperiod på fyra år.
Angiven volym är endast en uppskattning, upphandlande myndigheten garanterar inga volymer.
Avtalet ska gälla från och med 2020-11-01 till och med 2023-10-31. Beställaren har möjlighet till option om 1 år. Optionen ska meddelas av beställaren skriftligen senast 3 månader innan avtalet löper ut.
Optionen avser en förlängning av detta avtal på oförändrade villkor.