415105-2023 - ResultatSverige-Habo: Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Specialresor för skolans verksamhet med taxi och handikappanpassad minibuss
Referensnummer: 21/148
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
II.1.4.
Kort beskrivning
Habo kommun (Beställaren) bjuder in leverantörer till att delta i upphandling avseende Specialresor för skolans verksamhet med taxi och handikappanpassad minibuss.
Specialresor avser främst elever i grundsärskola samt gymnasiesärskola under skoldagar (ca. 180 dagar per läsår). Eleverna åker såväl inom Habo kommun samt mellan bostadsadress i Habo och skola i Jönköpings kommun. Habo kommuns skolskjutsverksamhet är organiserad under barn- och utbildningsförvaltningen med en anställd skolskjutsplanerare. De elever som antas åka med specialresor från och med läsåret 2024/25 går på 5 skolor i Jönköpings kommun samt grundsärskolan i Habo.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60100000 Vägtransporter, 60120000 Taxitjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning
Upphandlingen omfattar upphandling av resor med handikappanpassad minibuss och taxi för elever med särskilda behov.
Merparten av de elever som reser med specialresor går i särskola. Detta innebär att deras funktionshinder primärt är intellektuell funktionsnedsättning av varierande grad. Några elever kan dessutom ha tillläggshandikapp i form av synnedsättning, hörselnedsättning, rörelsehinder etc. Vissa elever har inte kommunikationsförmåga så att de själva kan framföra önskemål och upplysningar som gäller de dagliga transporterna.
Upphandlingsförfarande
Upphandlingen genomförs i enlighet med bestämmelserna i lagen (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU) med ett Öppet förfarande.