2. Förfarande
Förfarande
Titel: Revision enligt kommunallagen Gnesta kommun
Beskrivning: Gnesta kommun inbjuder till anbudsgivning gällande - Revision enligt kommunallagen Gnesta kommun med diarienummer KS.2026.155 , enligt nedanstående instruktioner och bifogade handlingar. Upphandlingen avser sakkunniga biträden till kommunens förtroendevalda revisorer för revision av kommunen. Uppdraget omfattar Räkenskapsrevision - delårsrapport samt helårsredovisning Verksamhetsrevision - grundläggande granskning samt 1-3 särskilda granskningar per år. Leverantören ska arbeta efter och förhålla sig till Standard för kommunal revision, KISA. Ersättningen för uppdraget uppgår till den summa som budgeterats för uppdraget. Beloppet kan komma att ändras beroende på kommunfullmäktiges budgettilldelning. Beloppet för år 2026 uppgår till cirka 700 000 SEK.
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande utan föregående meddelande om upphandling
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 79000000 Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ContractAwardProject:192:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 79200000 Redovisning, revision och skattemässiga tjänster, 79210000 Redovisning och revision, 79212000 Revision, 79212100 Finansiell revision, 79212200 Internrevision, 79212300 Tjänster i samband med i lag föreskriven revision