415189-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Yrkesvägledning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Karriärstöd
Referensnummer: 2-3541/2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79634000 Yrkesvägledning
II.1.4.
Kort beskrivning
Inbjudan till upphandling
Karolinska Institutet, i fortsättningen kallad KI, inbjuder företag, i fortsättningen kallad anbudsgivaren, att inkomma med anbud avseende ramavtal för karriärstöd. Tecknade ramavtal kommer att kunna användas av KI:s samtliga institutioner och enheter, samt stiftelser och andra organisationer med anknytning till KI, i fortsättningen kallade avropare.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 4 800 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79630000 Personaladministrativa tjänster utom arbetsförmedling och personaluthyrning, 79900000 Diverse företags- och övriga tjänster, 79998000 Coachning, 80590000 Handledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Bakgrund och upphandlings syfte
Förändringar sker snabbt i vår omvärld och på arbetsmarknaden. Både verksamheten och medarbetarna behöver möta dessa förändringar i framtiden och som stöd för detta finns omställningsavtalen för staten. Vid uppsägningar pga. arbetsbrist finns stöd från Trygghetsstiftelsen. Arbetsgivaren har ett ansvar för det lokala kollektivavtalet om omställningsmedel och ska arbeta mer strategiskt och långsiktigt med omställning. Det är ett Partsgemensamt avtal och utgångspunkten är ett långsiktigt proaktivt omställningsarbete med utgångspunkt i verksamhetens behov och förändringar av kompetens, organisation, förändrat antal anställda eller behov av olika anställningsformer. Stödet kan användas till långsiktig kompetensutveckling, karriärväxling eller till att öka de anställdas förutsättningar för ett längre hållbart arbetsliv.
Upphandlingen avser konsultstöd för karriärcoaching samt digitalt karriärplanering/ karriärväxlingsprogram. Det är genom ovanstående avtal som KI har erbjudit ett individuellt karriärplaneringsprogram och karriärcoachingsstöd till sina medarbetare. KI ska fortsätta erbjuda karriärstöd till alla sina medarbetare genom karriärplanerings-/karriärväxlingsprogram och genom karriärcoachingsamtal. Det finns också karriärstöd som erbjuds från Karriärservices som riktar sig mer specifikt till studenter, doktorander, postdocs och forskare. https://utbildning.ki.se/ki-karriarservice
Karriärcoaching med karriärplanerings-/karriärväxlingsprogram ska erbjuda individuellt stöd med syfte att hjälpa medarbetare att planera och ta ansvar för sin karriär. Målet är att skapa rörlighet och stödja vår personal att navigera på både en akademisk och icke-akademisk arbetsmarknad. Att planera sin karriär ska vara ett sätt att öka medarbetarnas möjligheter att påverka sin framtid och på det sättet vara anställningsbara och ha ett hållbart långsiktigt arbetsliv. KI:s anställda ska med programmets hjälp kunna definiera en genomtänkt karriärbana med tydliga mål och delmål på vägen.
Tjänsten ska kunna levereras både på svenska och engelska och genomföras hos leverantören som ett fysiskt möte och/eller digitalt.
Omfattning
KI avser att teckna ramavtal med en (1) leverantör.