Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bärgningstjänst
Referensnummer: UH-2018-80
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 50118100 Bärgning av bilar
II.1.4.
Kort beskrivning
Sigtuna kommun bjuder in till anbudsgivning avssende Bärgningstjänster. Tjänsterna gäller för avrop, flytt av fordon av olika slag inom Sigtuna kommun. Sigtuna kommun har i dag behov av bärgning av kommunens egna bilar och bärgning av bilar som står trafikfarligt eller hindrar trafiken samt bärgning av så kallade fordonsvrak. Det sker cirka 400 bärgningar per år.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 50118100 Bärgning av bilar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen