415305-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Konstruktioner och konstruktionsdelar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Cykelställ, cykelpollare, cykelväderskydd, cykelboxar och bussväderskydd.
Referensnummer: 17/46
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44210000 Konstruktioner och konstruktionsdelar
II.1.4.
Kort beskrivning
Jönköpings kommun (Beställaren) inbjuder anbudsgivare (Leverantör) att lämna anbud i enlighet med detta förfrågningsunderlag avseende produkter för cykelparkeringar så som cykelställ, cykelpollare, väderskydd för cyklar, cykelboxar samt bussväderskydd, för utbyte vid befintliga cykelparkeringar och vid nyinstallationer till Jönköpings kommun.
Upphandlingen avser inte uppsättning och installation utan endast inköp av produkterna..
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
44100000 Konstruktionsmaterial och tillhörande föremål, 44112000 Diverse byggnadskonstruktioner, 44115710 Skärmtak, 44211100 Mobila byggnader och modulbyggnader
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandling av ramavtal för produkter till cykelparkering med cykelställ, cykelpollare, väderskydd för cyklar, cykelboxar och bussväderskydd till Jönköpings kommun.
Inledning:
Upphandlingen avser inte uppsättning och installation utan endast inköp av produkterna.
Uppskattat värde:
Avtalets värde under hela avtalstiden inkl. ev. förlängningsklausuler uppgår till 3 900 000 SEK exkl. moms. Värdet är en uppskattad volym och innebär endast ett riktvärde.
Det verkliga utfallet kan bli såväl högre som lägre och några garanterade volymer lämnas inte.
Upphandlingsförfarande:
Upphandlingen genomförs i enlighet med bestämmelserna i lagen (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU) med ett Öppet förfarande.
Utvärdering:
Utvärdering sker av bedömning av föreslagna produkter. Det ekonomiskt mest fördelaktiga anbudet kommer att antas.
För utvärderingen används den s.k. mervärdesmodellen. Denna modell bygger på principen att kvalitetskriterierna värderas var för sig och ges ett ekonomiskt värde (mervärde för kvalitet). Anbudets totala mervärde fås genom att summera de olika kriteriernas bedömda mervärde. Det totala mervärdet dras sedan från angivet anbudspris. Resultatet blir respektive anbuds jämförelsepris. Anbudet med det lägsta jämförelsepriset är det ekonomiskt mest fördelaktiga.
Jämförelsepris = Faktiskt anbudspris – summan av anbudets mervärde för kvalitet.
Avtalstyp:
Beställaren avser att teckna ramavtal med en leverantör per del.
Upphandlingen är uppdelad i 3 delar:
Del Cykelställ, cykelpollare och cykelväderskydd, Del Cykelboxar, Del Bussväderskydd.
Varje del kan besvaras var för sig. Varje del utvärderas var för sig. Det innebär att det kan bli 1 till 3 leverantörer.
Avtalsstart:
Planerad avtalsstart är.