415468-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Arvika: Elektriska hushållsapparater
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fastighetsunderhåll -Vitvaror Arvika kommun
Referensnummer: Dnr 2023-113
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39710000 Elektriska hushållsapparater
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal gällande Arvika kommun med övriga kommunala parter och avrop av vitvaror.
Upphandlingen avser ramavtal gällande Arvika kommun, och dess helägda bolags behov av spisar, hällar, ugnar, tvätt utrustning, kyl och frys, överskåp till dessa samt, samt installation av upphandlat sortiment och bortforsling av varor. Deponikostnad ingår i anbudspris.
Webbadress för att hämta elektroniska upphandlingsdokument: https://www.opic.com/org/arvika_kommun/?f=2 Option, Eda kommun med kommunala parter:
Eda Kommun org nr 212000-1769
Eda Bostad AB, org. nr. 556041-7296
Valfjället Skicenter AB, org. nr. 556251-7556
Eda Energi AB, org.nr 556782-0708
Kommunens hemsida: www.eda.se
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39711100 Kylskåp och frysar, 39711360 Ugnar, 39711400 Grillar, spishällar, värmeplattor och kokplattor, 39713000 Elektriska hushållsapparater för rengöring; strykjärn
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
För storkök finns ett annat ramavtal.
Tvättstugeutrustning för flerfamiljshus ingår inte.
Omfattning inklusive eventuell option
Beställaren har möjlighet att avropa service av vitvaror.Leverantören ska även svara för kontakt med hyresgäst i samband med leverans.
Avgränsningar: I upphandlingen ingår ej armaturer för belysning.I upphandling ingår ej tvättstugeutrustning för flerfamiljshus.För storköksutrustning finns annat ramavtal.