415506-2018 - ÄndringSverige-Linköping: Byggnadsanläggning
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nybyggnation boendeavdelning mm, SiS Ljungaskog, Örkelljunga
Referensnummer: SPF2018-017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45210000 Byggnadsanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
B har för avsikt att inom fastigheten Ljungaskog genomföra en utveckling av fastigheten och verksamheten tillsammans med hyresgästen. Denna andra etapp innefattas av:
— Nybyggnation boendeavdelning
— Ombyggnad Centralköket, nya övernattningsrum.
— Yttre arbeten inklusive carportar, nyckelhus mm.
— Option nybyggnation skola, samt eventuell rivning av befintlig skolbyggnad
— Option nybyggnad stall samt rivning av befintligt stall och verkstad