Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Skrivare och kopiatorer, VMKF
Referensnummer: VMKF-U 2018.81
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 30100000 Kontorsmaskiner, kontorsutrustning och kontorsmateriel, utom datorer, skrivare och möbler
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget avser ramavtal på skrivare och kopiatorer med tillbehör och produktnära tjänster för succesiva avrop under avtalstiden. Avrop sker med hänsyn till beställarens behov vid varje tidpunkt. Beställaren förbinder sig inte att beställa en viss kvantitet. Det faktiska behovet kan understiga och överstiga uppskattade volymer. Antagen leverantör ska leverera beställarens verkliga behov.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 30120000 Utrustning för kopiering och offsettryckning, 30232100 Skrivare och kurvskrivare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen