415607-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Anläggningsarbete
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal områdesskötsel stadsbyggnadsprojekt
Referensnummer: KSN-2019-2573
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal för successiva avrop av områdesskötsel inom Beställarens stadsbyggnadsprojekt, exempelvis Rosendal, Ulleråker, Östra Sala backe, Uppsala spårväg, Södra staden, Librobäck m.fl.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 8 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45000000 Anläggningsarbete, 45233142 Vägreparationer, 45233222 Vägbeläggningsarbeten, 45236000 Markanläggning, 45259000 Reparation och underhåll av anläggningar, 45340000 Montering av stängsel, räcken och säkerhetsutrustning, 45342000 Uppförande av stängsel, 77310000 Plantering och skötsel av grönområden, 90610000 Gaturenhållning och gatsopning, 90611000 Gaturenhållning, 90620000 Snöröjning, 90900000 Städning och renhållning, 98341130 Fastighetsskötsel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen