415627-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Umeå: Synhjälpmedel
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Synhjälpmedel
Referensnummer: HSN 257-2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38624000 Synhjälpmedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar ramavtal på Synhjälpmedel till Region Västerbotten, Region Jämtland Härjedalen, Region Norrbotten och Region Västernorrland.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 32 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Singelglas - Standard +6/-6 Cyl.-2(lager)
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
38624000 Synhjälpmedel, 38600000 Optiska instrument, 39254100 Klockor
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Takvolymer för respektive region och anbudsområde finns angivna i bilagan Administrativa villkor.
Singelglas - Special
Del nr: 2
Bifokalt glas/Trifokalt glas - Special
Del nr: 3
Progressivt glas - Special
Del nr: 4
Linssystem
Del nr: 5
Glasögonbågar - Vuxna och ungdomar
Del nr: 6
Glasögonbågar - Barn
Del nr: 7
Glasögonbågar special - Vuxna och ungdomar
Del nr: 8
Glasögonbågar special - Barn
Del nr: 9
Kontaktlinser - RX-tillverkade, mjuka
Del nr: 10
Kontaktlinser - Special, stabila
Del nr: 11
Kontaktlinser - Standard
Del nr: 12
Filter
Del nr: 13
Kikare
Del nr: 14
TV-glasögon
Del nr: 15
TV-glasögon - Clip on
Del nr: 16
Läsglasögon med konvergensprisma
Del nr: 17
Käppar - Markeringskäpp
Del nr: 18
Käppar - Teknikkäpp, hopfällbar, enkel
Del nr: 19
Käppar - Teknikkäpp, hopfällbar avancerad
Del nr: 20
Käppar - Teknikkäpp, teleskopisk
Del nr: 21
Klockor - Armbandsur, punktmärkta
Del nr: 22
Klockor - Armbandsur, talande
Del nr: 23
Klockor - Väckarur, talande
Del nr: 24
Klockor - Fickur, talande
Del nr: 25
Mätning av klimatförhållande
Del nr: 26
Läsmaskin - Stationär
Del nr: 27
Läsmaskin - Handhållen
Del nr: 28
Daisyspelare - Digital mobil
Del nr: 29
Daisyspelare - Stationär
Del nr: 30
Digitalt fickminne
Del nr: 31
Förstoringslampa
Del nr: 32
Förstoringsglas med belysning - Batteridrivet handtag
Del nr: 33
Förstoringsglas - Batteridrivet på fot
Del nr: 34
Ljusluppar - Batteridrivet
Del nr: 35