415654-2025 - Resultat
Sverige – Programvara och informationssystem – Upgrade 4D Imaging Lab: Zeiss Versa XRM
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelUpgrade 4D Imaging Lab: Zeiss Versa XRM
BeskrivningInstitutionen för byggvetenskaper vid Lunds tekniska högskola efterfrågar en uppgradering med inkluderande serviceavtal för en Zeiss Versa 3DXRM.Den Zeiss XRM520 var toppmodern för den tiden och ledande i Sverige. Nu efter 11 år behöver utrustningen en teknisk uppgradering för att säkerställa tillgång för användare till en toppmodern, högkvalitet 3D röntgenavbilning. Uppgraderingen med en ny röntgenkälla samt associerad elektronik, datorer och mjukvaror ska ge utrustningen en högre upplösning och snabbare datainsamling som ska upprätthålla anläggningens nivå med liknande plattformar i världen. I samband med uppgraderingen och för att säkerställa drift av utrustningen efter att garantitiden löpt ut behövs även ett tillhörande serviceavtal.
Föregående meddelande123456-2025
Intern identifierareV 2025/232
Typ av förfarandeFörhandlat förfarande utan föregående meddelande om upphandling
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 48000000 Programvara och informationssystem
Ytterligare klassificering (cpv): 48180000 Medicinsk programvara
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000