2. Förfarande
Förfarande
Titel: Dynamiskt inköpssystem (DIS) avseende konsulter och jurister, 2022/00058
Beskrivning: Dynamiskt inköpssystem avseende olika tekniska konsulter samt juridiska tjänster. Systemet får användas av andra upphandlande myndigheter (UM) eller enheter (UE). Om ramavtal finns inom ett specifikt område ska det gälla för avrop i första hand och DIS fungera som komplement till det. Procedur: Leverantörer ansöker om kvalificering in i systemet (kvalificeringsfas) varefter konkurrensutsättning av förekommande kontrakt på definierade områden och uppgifter sker kontinuerligt. Giltighetstiden för detta DIS är 6 år från 2022-11-05. Giltighetstiden kan komma att ändras enligt LOU 8 kap 6 §.
Föregående meddelande: 3325-2022
Typ av förfarande: Selektivt
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71313200 Konsulttjänster för ljudisolering och akustik
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Konsulter och jurister DIS
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:74950:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad, 71311200 Konsulttjänster för transportsystem, 71311210 Konsulttjänster för vägar, 71311300 Konsulttjänster för infrastruktur, 71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 71313100 Konsulttjänster för bullerkontroll, 71314300 Konsulttjänster för energibesparing, 71317000 Konsulttjänster för skydd mot och kontroll av faror, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71321300 Konsulttjänster inom VA, 71321400 Konsulttjänster inom ventilation, 71351210 Geofysiska konsulttjänster, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71600000 Teknisk provning, analys och konsulttjänster, 71621000 Teknisk analys eller konsulttjänster, 77211000 Tjänster i samband med skogsavverkning, 79100000 Juridiska tjänster, 90713100 Konsulttjänster för vattenförsörjning och avloppsvatten utom för byggprojekt