415701-2016 - ÄndringSverige-Gävle: Personaladministrativa tjänster utom arbetsförmedling och personaluthyrning
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Personal- och lönesystem.
Referensnummer: 10353-2016/2111
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79630000 Personaladministrativa tjänster utom arbetsförmedling och personaluthyrning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar ett personal- och lönesystem. Systemet förväntas innehålla komplett och kraftfull funktionalitet för personal- och löneadministration inom statlig sektor. Inom detta område krävs utvecklade självservicesrutiner, schema- och tidrapporteringsfunktioner (såväl för lönepåverkande avvikelser som för aktivitets/projekt-redovisning inklusive flextidshantering), reseräkningshantering, rapport- och analysfunktioner samt stöd för statliga regelverk och krav på in- och utdata.
Systemet förväntas också innehålla kompletterande moduler för stöd inom olika HR-processer, såsom rekrytering, kompetenshantering och utbildningsadministration. Funktioner för schema- och bemanningsplanering är ett område där vissa myndigheter har omfattande behov, varför det området särskilt kommer att fokuseras i det kommande förfrågningsunderlaget.
För mer exakt beskrivning, vänligen se det kompletta förfrågningsunderlaget.