415755-2016 - ResultatSverige-Stockholm: Elinstallation av utrustning för eldistribution
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ny- och ombyggnation av ställverk Mockfjärd och Forshult.
Referensnummer: SA64658/SA64575
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45317300 Elinstallation av utrustning för eldistribution
II.1.4.
Kort beskrivning
Forshult:
Placering: Ca 100 km norr om Karlstad,
Nya ställverk 145 kV och 72,5 kV,
Ny kontrollbyggnad 145 kV,
Utbyggnad av kontrollbyggnad 72,5 kV,
Ny kontrollutrustning 145 kV,
Byte av 3 st. transformatorer (tillhandahålls av Ellevio),
Raseringsarbeten.
Mockfjärd:
Placering: Ca 140 km väster om Gävle,
Nytt 130 kV ställverk,
Nya 140/55 kV transformatorer,
Nytt 50 kV ställverk,
Ny 50 kV nollpunktsutrustning,
Ny kontrollbyggnad innehållande ny kontrollutrustning,
Ny kontrollbyggnad,
Separering av samägda anläggningsdelar,
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45317300 Elinstallation av utrustning för eldistribution, 45317000 Övriga elinstallationsarbeten, 45317200 Elinstallation av transformatorer, 45000000 Anläggningsarbete, 50532000 Reparation och underhåll av elektriska maskiner, apparater och tillhörande utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Byte av 3 st transformatorer (tillhandahålls av Ellevio),