415781-2019 - ResultatSverige-Sorsele: Vägtransporter
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mattransporter (transport av färdiglagad mat)
Referensnummer: UH-2019-11
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60100000 Vägtransporter
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar mattransporter, dels till barnomsorgen och dels till äldrevården. Upphandlingen omfattar även leverans av tvätt från köken till centraltvätten i Sorsele.
Transporterna sker en (1) gång per dag under helgfria vardagar
Från kundens kök på Solhem i Sorsele ska färdiglagad mat transporteras till Lillågården/ Rosengårdens äldreboende vid sjukstugan. Maten transporteras i varmvagnar som tillhandahålls av kommunen.
Transporterna sker tre (3) gånger per dag under årets alla dagar, direkt till mottagningskök.
Uppdraget omfattar även tvätt till centraltvätten ca 3 ggr/vecka
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60100000 Vägtransporter, 55521200 Måltidsleveranser
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen