41586-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Djursholm: Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Kontrollansvarig enligt PBL
Referensnummer: FN 2020/0227
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Danderyds kommun inbjuder genom denna förfrågan intresserade att komma in med anbud avseende ramavtal för successivt avrop av tekniska konsulttjänster inom området Kontrollansvarig enligt PBL nivå K. Danderyds kommun vill ha ett nära samarbete med sina ramavtalsleverantörer för att tillsammans utveckla och förbättra kommunens leveranser till invånarna. Samarbetet ska bygga på kompetens, förtroende och professionalism.
Upphandlingen ska tillgodose Danderyds kommuns behov av extern kompetens och externa resurser vad gäller konsulter inom området Kontrollansvarig.
Upphandlingen genomförs som ett öppet förfarande enligt LOU 6 kap. 2 §.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71200000 Arkitekttjänster, 71315200 Byggkonsulttjänster, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71600000 Teknisk provning, analys och konsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
AUA ALLMÄN ORIENTERING
Danderyds kommun inbjuder genom denna förfrågan intresserade att komma in med anbud avseende ramavtal för successivt avrop av tekniska konsulttjänster inom området Kontrollansvarig enligt PBL nivå K. Danderyds kommun vill ha ett nära samarbete med sina ramavtalsleverantörer för att tillsammans utveckla och förbättra kommunens leveranser till invånarna. Samarbetet ska bygga på kompetens, förtroende och professionalism. Tillsammans ska vi på ett effektivt och strukturerat sätt att skapa mervärden för invånarna i Danderyds kommun.
Kommunen har för avsikt att anta tre (3) leverantörer. Avtalen kommer att rangordnas. Rangordningen tillämpas för samtliga uppdrag.
Anbudsgivaren som enligt utvärderingskriterierna inkommit med det bästa anbudet rangordnas som nr ett (1) och ska tillfrågas först vid beställning. Den anbudsgivare som inkommit med det näst bästa anbudet rangordnas som nr två (2) och ska tillfrågas om rangordnad nr ett (1) inte har möjlighet att ta det uppdraget eller inte svarar inom vid förfrågan bestämd tid. Rangordnad nr tre (3) tillfrågas därefter.
Danderyds kommun garanterar ingen specifik volym, utan anbudsgivaren åtar sig att leverera mot det faktiska behov som uppstår.
AUA.12 Beställare
Danderyds kommun, Tekniska kontoretMagnus Fridell, FastighetschefBox 74182 11 Danderyd
Upphandlande myndighet
Danderyds kommun, org. 2120000-0126Djursholms AB, org. 556002-2831Studievägen Fastighets AB, org. 559100-5169
Samt ev framtida tillkommande helägda dotterbolag.
AUA.2 Orientering om objektet
AUB.11 Upphandlingsförfarande