Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bevakningstjänster
Referensnummer: KSUH22/12
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79700000 Undersöknings- och säkerhetstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Ekerö kommun genomför tillsammans med AB Ekerö Bostäder en upphandling av bevakningstjänster och störningsjour.
Upphandlingen avser utförande av bevakningstjänster åt Ekerö kommun samt störningsjour åt AB Ekerö Bostäder. I huvudsak genomförs uppdraget genom rondering av kommunens fastigheter med två (2) områdesbilar.
En stor och viktig del i uppdraget är att bedriva socialt brottsförebyggande arbete och att etablera lokala kontakter med ungdomar/unga vuxna i syfte att bygga upp ett förtroende och en ömsesidig respekt mellan unga och vuxna. Områdesbilarna har också en viktig uppgift att tillsammans med polisen avdramatisera och normalisera förhållandet mellan ungdomar/unga vuxna och uniformerade yrkesgrupper.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 79700000 Undersöknings- och säkerhetstjänster, 79710000 Säkerhetstjänster, 79713000 Vakttjänster, 79714000 Övervakningstjänster, 79715000 Patrullering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser två (2) områdesbilar för Ekerö kommun samt störningsjour åt AB Ekerö Bostäder.
Upphandlingen innehåller även möjligheter för Ekerö kommun och AB Ekerö Bostäder att avropa extra tjänster som t.ex. extra väktare, ordningsvakter, personskydd och tillfällig kameraövervakning.