416160-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Karlskoga: Tankbilar
Meddelande om upphandling
Varor
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Tankbil.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Kristinehamn.
Nuts-kod SE311 Värmlands län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Bergslagens räddningstjänst avser genom upphandling att införskaffa 2 stycken tankbilar med placering i Karlskoga och Kristinehamn enligt kravspecifikation. Fordonen ska användas primärt i operativ verksamhet inom Bergslagens räddningstjänst, för livräddnings- och brandsläckningsinsats, samt sekundärt i övningsverksamhet.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
34133110 Tankbilar, 34114110 Räddningsfordon
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner
Option: nej