Förfrågningsunderlag och kompletterande handlingar (inklusive dokument för en konkurrenspräglad dialog eller ett dynamiskt inköpssystem) kan erhållas från: Officiellt namn: TendSign Internetadress: https://tendsign.com/doc.aspx?ID=115968&Goto=Docs
Tilldelning på andra upphandlande myndigheters vägnar
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen Helautomatiserad totallösning för kvantifiering av HIV-1 RNA, HCV RNA och HBV DNA.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Varor
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Stockholm.
Nuts-kodSE110 Stockholms län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen Klinisk Mikrobiologi i Huddinge på Karolinska Universitetslaboratoriet avser att upphandla pris per utsvarat patientresultat för en helautomatiserad totallösning för molekylärbiologiska analyser för kvantifiering av HIV-1 RNA, HCV RNA och HBV DNA.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
38500000 Apparater för kontroll och provning, 33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar, 33100000 Medicinsk utrustning, 33140000 Medicinska förbrukningsartiklar, 38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner