2. Förfarande
Förfarande
Titel: Upphandling av specialistvård kirurgi
Beskrivning: Upphandlingen avser öppen samt sluten vård inom det kirurgiska området.
Intern identifierare: 2023-POL000367
Typ av förfarande: Annat förfarande i ett steg
Förfarandets viktigaste kännetecken: Upphandlingen genomförs som ett förenklat förfarande. Med det menar Region Skåne ett förfarande där alla leverantörer har rätt att delta, deltagande leverantörer ska lämna anbud och den upphandlande myndigheten får förhandla med en eller flera anbudsgivare.
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård
Ytterligare klassificering (cpv): 85100000 Hälsovårdstjänster, 85110000 Sjukhustjänster och tillhörande tjänster, 85111100 Kirurgisk sjukhusvård, 85121300 Kirurgiska specialisttjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Administrativa föreskrifter
Beskrivning: Upphandlingen omfattar öppen samt sluten vård inom det kirurgiska området. Delområde 1: Allmän kirurgi (omfattar både öppenvård och vid behov slutenvård) ljumske och främre bukvägg, gallblåsa Delområde 2: Kirurgi som omfattar både öppenvård och vid behov sluten vård gällande operationer av sköldkörtel (thyroidea) och bisköldkörtel (parathyroidea) avseende godartade sjukdomar Delområde 3: Koloskopier – med prioritering av SVF Delområde 4: Basala proktologiska ingrepp: borttagande av förändring, hemorrojdektomi, klyvning av fistel, gummibandsligatur, rekto-/proktoskopi
Ytterligare klassificering (cpv): 85110000 Sjukhustjänster och tillhörande tjänster, 85111100 Kirurgisk sjukhusvård, 85121300 Kirurgiska specialisttjänster
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Kravspecifikation
Beskrivning: Avtalet avser att komplettera Region Skånes befintliga vård och innefattar öppen samt sluten vård (där behov föreligger) inom det kirurgiska området.