416276-2023 - ÄndringSverige-Uppsala: Instrument för mängdmätning
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Massbalans Nedre Skärsjön
Referensnummer: 423-1091/2023
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38340000 Instrument för mängdmätning
II.1.4.
Kort beskrivning
SGU har på förfrågan från Länsstyrelsen i Västmanlands län tagit på sig huvudmannaskapet för utredningar vid samlingsobjektet Nedre Skärsjön, Skinnskattebergs kommun, Västmanlands län. Under 2023 beviljades SGU bidragsmedel för att ta fram en massbalans för ytvatten som passerar Nedre Skärsjön. Syftet med undersökningarna är att ge en första grund för bedömning av åtgärdsbehovet i ytvatten samt att förbereda för ytterligare undersökningar av själva sjön.