416340-2020 - Frivillig förhandsinsynSverige-Simrishamn: System- och stödtjänster
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Support- och underhållsavtal för Hypergenes beslutstödsystem
Referensnummer: 20/46
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72250000 System- och stödtjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Simrishamns kommun upphandlade år 2013 ett avtal avseende införande, licenser, support och underhåll av ett beslutsstödsystem. Denna upphandling tilldelades Hypergene AB. Avtalet upphör att gälla den 31.12.2021 och ingen ytterligare förlängning är möjlig.
Simrishamns kommun har, efter genomförandet av ett förhandlat förfarande utan föregående annonsering och en frivillig förhandsinsyn, valt att tilldela detta avtal avseende support och underhåll till Hypergene AB. Hypergene AB äger den programvara som supportavtalet avser och ingen annan leverantör kan därför bli aktuell.
Systemet är integrerat i flera andra verksamhetssystem i Simrishamns kommun. För att systemet ska fungera omfattar det här avtalet kontinuerliga versionsuppgraderingar, förbättringar och felrättning i det utgående avtalet (om inget annat anges i det här avtalet). Nya moduler kan komma att avropas under avtalsperioden.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72253200 Stödtjänster för system, 72267000 Underhåll och reparation av programvara, 72267100 Underhåll av IT-programvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Support och underhåll för befintlig installation av beslutsstödsystem.