416344-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Vaxholm: Transporter (utom avfallstransport)
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Samhällsbetalda resor (Persontransporter)- Vaxholms stad
Referensnummer: KS 2018/144.059
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60000000 Transporter (utom avfallstransport)
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingens omfattning och förutsättningar
Uppdraget omfattar samhällsbetalda resor åt Vaxholms stad. I samhällsbetalda resor ingår skolskjuts, turbundna resor och övriga resor och gruppresor. I uppdraget ingår dessutom att planera aktuella samhällsbetalda resor.
Uppdraget ska präglas av ett tydligt och systematiskt samarbete mellan kommun och leverantör i syfte att utveckla och anpassa uppdraget efter de förutsättningar som gäller.
Antalet resenärer angivna i anbudsunderlaget baseras på antalet resenärer våren 2018. Antal resenärer kan komma att ändras under avtalstiden.
Avtalstid
Planerad avtalstid är 2019-07-01 – 2021-06-30. Därefter har beställaren ensidigt möjlighet att förlänga avtalet med maximalt 24 månader. Begäran om förlängning ska ske sex (6) månader innan avtalsslut och vara skriftlig.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60100000 Vägtransporter, 60120000 Taxitjänster, 60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål, 60140000 Icke-reguljär passagerartransport
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen