416351-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Örebro: Programvara för schemaläggning och produktivitet
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tjänsteplaneringsverktyg
Referensnummer: ORU 2.4.2-01530/2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48330000 Programvara för schemaläggning och produktivitet
II.1.4.
Kort beskrivning
Örebro universitet avser att upphandla ett IT-stöd för tjänsteplanering.
Upphandlingsobjekt - Tjänsteplaneringsverktyg
Örebro universitet avser att upphandla ett IT-stöd för tjänsteplanering. Med tjänsteplanering menas att bemanna uppdrag, individuell arbetsplanering och uppföljning, med det övergripande syftet att skapa förutsättningar för samlad kompetensutvecklingstid både för enskilda och för grupper.
Mer detaljer kring föremålet för upphandling framgår av bilaga 1, Kravspecifikation.
Kontraktstid
Kontraktsstart 2018- 11-30 eller från ömsesidig signering. Avtalad leveransdag av system är 2019-02-18. Kontraktet löper t.o.m. 2023-02-17. ORU har därefter rätt att förlänga kontraktet med 2+2+2 år. Begäran om förlängning ska delges leverantören senast fyra (4) månader innan kontraktsslut.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48100000 Programvara för särskild industri, 48300000 Programvara för dokumentredigering, ritning, bildhantering, schemaläggning och produktivitet
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen