416425-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Halmstad: Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare
Meddelande om upphandling
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Entreprenadmaskintjänster.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 1: Underhålls- och reparationstjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Halmstad.
Nuts-kod SE231 Hallands län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Upphandlingen omfattar inhyrning av fordon med personal. Fordonen är av typ lastbilar, kranbilar, lastmaskiner, grävlastare, trädplockning m.m.
Föregående års volym var ca 14 000 000 SEK och kan ses som en indikation på kommande volym.
Omfattningen kan komma att förändras under avtalstiden. Leverantören förbinder sig att leverera kommunens verkliga behov.
Avtalstiden är 2 år med möjlighet till förlängning i maximalt 2 år.
Upphandlingen kommer att resultera i ramavtal för successiva avrop av det samlade behovet under avtalstiden.
Halmstads kommun är värdkommun för en gemensam nämnd: Laholmsbuktens VA-nämnd. Uppdrag/leveranser kan behöva utföras inom Laholms kommuns geografiska belägenhet. I sådana fall gäller samma avtalsvillkor som för Halmstads kommun. Arbeten som ej omfattas i denna upphandling: Ramavtal gällande Gata och VA i Halmstad kommun och för områdena asfaltering, brorenovering och schaktfri ledningsförnyelse.
Viss verksamhet som berör avtalsområdet kan bedrivas i egen regi. I sådana fall är ramavtalet att betrakta som ett komplement till den egna verksamheten.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
45500000 Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner