416446-2017 - ResultatSverige-Falkenberg: Mätningstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kart- och mättjänster.
Referensnummer: 2017-265
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71355000 Mätningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Inbjudan:
Falkenbergs kommun med deltagande upphandlande myndigheter inbjuder intresserade leverantörer till anbudsgivning avseende Kart- och mättjänster.
Falkenbergs kommun har ca 42 500 invånare och är den till ytan största kommunen i Halland. Vi förväntar oss under de kommande åren en fortsatt stadig befolkningstillväxt och många spännande plan- och exploateringsprojekt inom samhällsbyggnadssektorn. Falkenbergs kommun har en avancerad GIS-miljö där kommunen varit föregångare. Exempelvis var Falkenberg först i Sverige med att låta fotografera tätortens gatunät, och har nu sju års gatubilder kopplade till GIS-systemet.
Denna upphandling ska leda till avtal som tecknas med en leverantör.
Anbudsgivning sker enligt villkor i detta upphandlingsdokument.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71222100 Kartläggning av tätortsområden, 71222200 Kartläggning av landsbygdsområden, 71353000 Markmätningar, 71354100 Digital kartläggning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen