416496-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Bygg- och anläggningsarbeten: kraftverk och värmekraftverk
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Samverkanprojekt för byggnation av 220kV gasisolerat ställverk Skanstull
Referensnummer: UH-2020-57
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45251000 Bygg- och anläggningsarbeten: kraftverk och värmekraftverk
II.1.4.
Kort beskrivning
Ellevios ställverk i Skanstull, Stockholm, ska utökas för anslutning av Svenska Kraftnäts nya station i samma område. Utökningen innebär behov av ett projekt förnybyggnation av ett 220 kV gasisolerat ställverk med tillhörande kontrollanläggning. Ställverket består av 3+3 ställverksfack.
Projektet kommer att handlas upp- och genomföras som en samverkansentreprenad i två faser. För den första fasen genomförs en upphandling enligt Luf, lag (2016:1146) om upphandling inom försörjningssektorerna, med syftet att teckna kontrakt enligt ABK09. Målet med etapp 1 är en relevant och tydlig bild av den nya stationens utformning samt att ett kontrakt ska kunna tecknas enligt ABT06 inför genomförandefasen, fas 2.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45251000 Bygg- och anläggningsarbeten: kraftverk och värmekraftverk, 65300000 Eldistribution och tillhörande tjänster, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen