416504-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Varberg: Hamnanläggningsarbeten
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Prekvalificering Farehamnen
Referensnummer: HGN 2019/0310
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45241000 Hamnanläggningsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Prekvalificering av Entreprenörer för Totalentreprenad - Ny hamndel Farehamnen
Öppen inbjudan för entreprenörer att delta i denna prekvalificering.
För upphandlingen gäller lagen (2016:1146) om upphandling inom försörjningssektorerna (LUF).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 350 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45112000 Grävning och schaktning, 45213340 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till transport på vatten, 45231300 Anläggningsarbete för vatten- och avloppsledningar, 45234100 Anläggningsarbeten för järnvägar, 45241100 Anläggningsarbeten för kajer, 45252124 Muddrings- och pumpningsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45342000 Uppförande av stängsel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inbjudan
Upphandlingen sker genom Selektivt förfarande.
Annonsering sker genom Europeiska annonsdatabasen TED och genom svenska upphandlingsverktyget Tend Sign.
Huvudobjekt
45241100-9, Anläggningsarbeten för kajer
II.1.4) Kort beskrivning
Kort beskrivning Urvalsupphandling Prekvalificering, Entreprenaden avser projektering och kajbyggnation samt anläggningsarbete Hamnplan i Totalentreprenadform.