41654-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Bärgning av bilar
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bärgnings och desturktions Region Mitt
Referensnummer: 648-A038.318/2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50118100 Bärgning av bilar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ett ramavtal som ska tillgodose Polismyndighetens behov av Bärgningstjänster, destruktion, uppställningsplatser och viss tillhörande administration för Region Mitt (Uppsala Län, Västmanlands Län, Gävleborgs Län).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 11 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
50118100 Bärgning av bilar, 50118110 Bortforsling av fordon, 50118200 Bärgning av nyttofordon, 50118300 Bärgning av bussar, 50118400 Bärgning av motorfordon, 50118500 Bärgning av motorcyklar, 63725000 Bärgning och upptagning, 66519700 Administration i samband med bärgning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen