416561-2016 - ResultatSverige-Halmstad: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IT-konsultmäklare.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 11: Organisationskonsulttjänster [6] och därmed sammanhängande tjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Hallands län.
Nuts-kod SE231 Hallands län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Upphandling av IT-konsultmäklare för Region Halland:
Upphandlingen omfattar Region Hallands och Halmstads kommuns samlade behov av IT-konsulttjänster i enlighet med kravspecifikation och administrativa kontraktsvillkor i detta underlag. Syftet med upphandlingen är att teckna ramavtal med en IT-konsultmäklare som skall kunna förse Region Halland och Halmstads kommun med den IT-kompetens som verksamheterna kommer att ha behov av under avtalstiden. Det förväntas att konsultmäklaren har ett stort och brett förmedlingsnätverk som med kort varsel kan få fram efterfrågad kompetens, även mer sällsynt sådan. Leveransen ska ske i nära samspel med Köparens egna processer varför stor vikt läggs vid förmågan till samspel och samarbete där effekten i verksamheten ligger i fokus. De kompetensområden som konsultmäklaren ska täcka ett behov av IT-konsulter är följande:
Kompetensområde 1 – Användbarhet,
Kompetensområde 2 – Arkitektur,
Kompetensområde 3 – Säkerhet,
Kompetensområde 4 – Ledning och Styrning,
Kompetensområde 5 – Utveckling och förvaltning,
Kompetensområde 6 – Test och testledning,
Kompetensområde 7 – Verksamhetsutveckling och krav,
Kompetensområde 8 – Drift och infrastruktur inkl. telefoni,
Kompetensområde 9 – Support.
Beskrivning och detaljering av kompetensområdena med tillhörande typroller inom respektive kompetensområde framgår av Bilaga 1 – Beskrivning av kompetensområden och typroller. Inom ramen för detta ramavtal skall Region Halland och Halmstads kommun kunna avropa samtliga roller som ryms inom samtliga kompetensområden.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72222300 IT-tjänster, 72224000 Konsulttjänster för projektledning
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.